петък, 16 юли 2010 г.

От мрънкане няма полза - ние ти предлагаме участие

Да се оплакваш от политическата картина в България няма никаква полза. С мрънкане не можеш да промениш абсолютно нищо, а с протести и викане по площадите - малко и нетрайно.

Нашият екип ти предлага нещо по-изгодно: съвсем реално участие в политиката. Без корупционни практики, които да подменят волята ти и на достъпна цена. Повече за предложението можеш да прочетеш тук:

Как моите интереси да бъдат зачетени в управлението?

четвъртък, 8 юли 2010 г.

Ако разбираш от политика

Много хора обичат да говорят за политика, но повечето всъщност не я разбират. Не познават добре законите и институциите, не осъзнават смисъла на партиите и мислят в шаблони, зададени от професионални манипулатори. Или изобщо не мислят по този въпрос. Такива хора са обекти на политиката - тя им се случва. Някой друг взима решенията, а те носят последствията.

Ако разбираш от политика, вероятно знаеш, че можеш да я използваш за своя изгода. Политиката е силен инструмент да защитиш личния си интерес. Да бъдеш не обект, а субект - т.е., да си от страната на взимащите решенията. Проблемът е, че досега участието в политиката беше силно ограничено, много скъпо и предимно свързано с политическа корупция.

Ние ти предлагаме възможност да участваш по достъпен и съвсем легитимен, добре уреден начин. Виж повече за тази възможност.

Българската държава прави подарък на пълнолетните си граждани

Когато станеш на 18, нашата държава ти прави подарък. Подарък, с който повечето хора не знаят какво да правят. Никой не им обяснява - не е длъжен, а няма и интерес. То е малко като да ти подарят ценна книга, която не знаеш как да осребриш. Държиш си я, имаш си я, на твое име е, но като не ти носи изгода - не те топли особено.

Става въпрос за правото на участие в управлението. Чудесно нещо, на малцина го ползват. Мнозинството се присеща по време на избори (защото тогава най-много се шуми), а през останалото време просто бива управлявано - като стадо.

За да участваш в управлението, правото не е достатъчно. Нужна е и подходяща организация, която изисква акъл и много, много работа. Ако можеш да се организираш - ок. Ако не можеш, но въпреки това ти се иска да участваш, да използваш правото си - нашият екип ти предлага едно възможно решение. Повече можеш да прочетеш ето тук.

сряда, 7 юли 2010 г.

Дано, дано, дано...

"Дано тази власт да е по-добра от предишните", "дано тези не крадат толкова", "дано да махнат N, издъни се достатъчно", "дано ги осъдят тея разбойници", "дано не подпишат поредните заробващи договори, че не знам вече"...

Събрах тези цитати от коментари под новини и статии в мрежата. Можете да ги намерите лесно с Гугъл, както и още хиляди подобни. Много голям брой хора се надяват доброто да ги споходи като шестица от тотото, но разумните предпочитат да им е сигурно.

Има една стара поговорка - "лозето не иска молитва, а мотика". Не се плаши - нашият екип върши голямата част от работата, за да ти е лесно и достъпно. За теб остава да участваш и да се възползваш. Виж какво ти предлагаме.

понеделник, 5 юли 2010 г.

Очакваме те

Предлагаме ти да станеш част от първата в България мрежа за участие в властта без политическа корупция и на достъпна цена. В момента тече набирателна кампания, за да съберем необходимия брой желаещи. Ако искаш твоят глас да се зачита трайно в управлението на града, общината, страната - запиши се. Към момента е безплатно и анонимността ти е защитена.

петък, 2 юли 2010 г.

Подиграват ни се

Подиграват ни се. Мине се не мине време и в западната преса ни споменават като пример за диваци, изостанали хора. Примери бол, но ето, да кажем, в испанския има лаф "Избори по български". Ще рече - пародия на избори. Преди време германският журналист Юрген Рот ни беше описал като доста корумпирана и мафиотска държава. С аргументи. Друг пример: както си гледате някой американски филм, току вметнат България като синоним на безкрайно зачукано място. Помните ли "Терминалът" - Том Ханкс говореше на български. Да не продължавам...

Подиграват ни се и са прави - не успяваме да си уредим основни общи неща, които за развитите страни са нещо нормално. Ред и справедливост, чистота, пътища, железници, осветление. Тези неща се решават от системата за общо управление, наречена още политика, политическа система. Болшинството от българите не участват в тази система, извън нея са (сещат се само като дойдат избори) и съвсем закономерно състоянието на общите работи е доста тежко.

Не са нужни светли лидери, политически спасители и някакви грандиозни подвизи за спасяване на България. Малко мисъл и участие стигат. Ето ти една възможност.

сряда, 30 юни 2010 г.

Необичайно предложение

Нашият екип ти предлага нещо, което досега не е съществувало у нас: възможност за включване в мрежа за подкрепа и участие във властта. Виж повече за тази възможност:

Нов вид връзка

Официален сайт

сряда, 23 юни 2010 г.

Помисли за задника си - помогни му ;)

Сигурно искаш да хапваш разнообразна храна. Да ти е комфортно, уютно на задника. Да имаш парички да му угаждаш.

Помисли. Сегашното правителство - на ББ - прави неща, с които постепенно губи подкрепа. Доган, Станишев и една сюрия шарлатани вероятно потриват доволно ръце, защото предвкусват отново властта.

А ти какво ще правиш? Как ще си плащаш сметките? Още по-лошо - как ще плащаш и техните сметки? Те са в политиката и решават, а ти си долу и плащаш. За 20 г. може и да не са ти скъсали задника, но работят по въпроса. Помогни му - запиши се.

понеделник, 21 юни 2010 г.

Защо за хора в България може, а за емигранти - не?

Напоследък получаваме немалко заявки от български емигранти за участие в проекта, който организираме. Наясно сме, че сред емигрантите са много от хората, които особено силно желаят да видят родината си като нормална, уредена държава. В противен случай нямаше да предприемат тежката крачка да се преселят в чужбина. Инициативни са, решителни са, знаят какво искат - и това са качества, които особено ценим и уважаваме.

Сложността е в това, че към момента изграждаме мрежа за включване в управлението в България. Целим да си имате представител, чийто решения и действия направлявате пряко (чрез свободен, таен избор), а не дистанционно. Поради тази причина предлагаме членство само за пълнолетни граждани, които живеят в страната.

Повече детайли - тук. Заявка за членство - тук.

събота, 12 юни 2010 г.

България изпреварва съседите си

Демократичните институции в България показват подобрение в работата си. Гражданите все по-добре се ориентират в политическия процес и организацията на държавата, което им позволява все по-ефективно да защитават интересите си по законен път.

Това е значителен напредък спрямо съседните държави, където не се наблюдава особено развитие.

Усъмнихте ли се? ;)
Всъщност, нещата се променят, но доста бавно и не съвсем по начина, по който ни се иска. Ако искаш да става малко по-бързо и по-близо до твоите желания - може. :)

Все пак, ще трябва да се ориентираш какво искаш, а нищо няма да ти струва да го споделиш с нас. Можеш да видиш повече по темата, както и мненията на други посетители тук и тук.

неделя, 30 май 2010 г.

Такава България ли си представяше преди 15 г.?

От 15-20 г. уж вървим към демокрация. Нещо все променяме, реформираме. А целта каква е, кой я задава? Преди 20 г. знаех, че онази Народна република България не ми харесва, но каква искам да стане - не ми беше съвсем ясно. Както казват - ако не знаеш закъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде. Ето, че стигнахме някъде другаде и сега те питаме: Каква държава искаш?

Виж статията (последвай линка) и ни кажи какво мислиш.

петък, 16 април 2010 г.

Зарежи политическите си заблуди

Здравей. Не те познавам, но мога да ти кажа нещо: с голяма вероятност принадлежиш към милионите хора в България, които имат силно деформирана представа за смисъла на политиката. Главата ти е добре затъпкана с клишета, неверни твърдения и нереални очаквания от страна на други заблудени, на шарлатани и професионални манипулатори. Те си лъжат и говорят глупости, защото такъв им е интересът, а ти им се доверяваш - дори да усещаш, че нещо не е наред.

Също така мога да ти кажа, че вероятно поединично не си много по-лош/а от един датчанин, германец, холандец, но качеството на живота ти е около 10 пъти по-ниско. Липсва ти социалната и политическа култура. Ядеш боклуци, дишаш прах, движиш се по разбити пътища и се дразниш на управляващите. Късаш си нервите и не виждаш изход. Не виждаш, не защото няма, а защото живееш със заблуди и илюзии - очите ти са замазани.

Остави ги. Зарежи ги. Спри да вярваш в нереални неща. Нямаш интерес, нямаш изгода, нищо не печелиш, освен може би някакво измамно вътрешно успокоение, че все някога ще се намери някой да те оправи. Политиката не е предназначена да служи на оправячите, на управляващите, на партиите, на демагозите, на хората с управленски мераци. Предназначена е да служи на теб и хората около теб, за да си направите правилата както ви харесва и да ти е по-удобен съвместният живот. Да ти е подредено и спокойно. Ролята на народните и общински представители не е да решават вместо теб, да ти налагат, да ти определят, а да те представляват. Т.е., да правят каквото ти и хората около теб сте избрали и решили.

Да участваш в политиката не е нито трудно, нито страшно. И ти можеш да живееш като гражданите в развитите страни и то в България. Нужни са малко повече реализъм, малко повече здрав разум, организация... Кликни тук.

четвъртък, 8 април 2010 г.

Кой дава баницата в България?

Медиите ни засипват с примери за кражби и злоупотреби. Ние си ги знаем и без друго. Защо става така?

Често съм чувал обяснението, че хората с власт са лоши, алчни и корумпирани и затова грабят. Това е съвсем погрешно. Грабят не защото са лоши, а защото могат. Ако не могат - няма. Всъщност, те дори нямат усещането, че правят нещо дълбоко нередно: просто извършват действия, от които си пълнят сметките и джобовете и които действия никой не санкционира. Например, ако имаш възможност да си вземеш един хубав апартамент в София за сметка на наивниците-данъкоплатци, защо да не си вземеш? Наивниците-данъкоплатци нито могат да те спрат, нито да си го поискат обратно.

Не е виновен който яде баницата, а който му я дава. В този ред на мисли - кой я дава?

Ние. Народът, гражданите, обществото - в крайна сметка, ние. Аз, ти и останалите...
Хората на власт имат достатъчно правомощия така да си наредят правилата и законите, че да точат. И го правят. Ти имаш интерес да бъдеш защитен, но не участваш в управлението. Искаш ли да участваш? Искаш ли правилата и законите да се правят така, че да пазят и твоя интерес? Ети ти възможност: Набираме хора.

вторник, 23 март 2010 г.

"Каква е тази партия, за която набирате хора?"

Накратко: иновативна и много различна от това, което повечето хора са свикнали да свързват с понятието "партия".

Концепцията е нова за българската политика. Практически, тя е неприспособима за ползване от конвенционалните партии - не могат да я вземат и да я употребят, без лидерите им да загубят позициите си.

Бъдещата партия е ориентирана в полза на членовете си. Има указание за правата на членовете, може да се видят тук.
Казано накратко, това е проект, който не се вписва в стереотипните представи за политиката.

Често ни питат - кои сме, кои са водачите ни.
Ние слагаме началото на нов стандарт в българската политика.
От тази позиция поставените въпроси са странни и повече кореспондират с партиите от класически тип.

При положение, че партията е конструирана така, че решенията да бъдат вземани от членовете, а не от някой тартор, да се говори за лидери е направо абсурдно. Големите светли лидери, политическите доминатори, спасителите и другите подобни персонажи от настоящето и близкото минало, не се вписват добре в схемата. Конструкцията е проектирана да оказва съпротивление на всякакви лидерски свръхамбиции за налагане на политика и дори на мироглед.

От тази гледна точка лидерството е чисто формално и има предимно представителни функции. Като цяло, това не е партия за търсачите на поредния водач или спасител.
Това е чисто прагматична партия - за хората, които искат да имат думата при определянето на политиката и законодателството.

Мерки срещу политическите злоупотреби - II

В първата част, разгледахме въпроса с разделението на функциите в партията. Стана ясно, че отделните позиции в партията имат точно определена функционалност, което означава, че човек на дадена позиция има таван на правомощията.

По подобен начин подходихме и по отношение на представителните длъжности - длъжностите на общинските съветници и народните представители. Всичко е подчинено на идеята за противодействие на политическата корупция - явление, което не е подминало никоя партия.

Всички имат интерес от прозрачност и контрол над действията на представителите. Освен онези, които искат да злоупотребяват.

Постарахме се, още от самото начало, да поставим бариера пред възникването на корупция в партията. Това принципно положение цели едно нещо - да остави инициативата по отношение политиката на партията и решенията за представителите в местната и централната власт, единствено и само в ръцете на членовете. Изхождайки от това, разделихме вътрешнопартийните позиции от тези на представителите във властта.

Един човек не може да заема позиция в партията и в този момент да бъде представител.

Или ще представлява членовете, или ще се занимава с партийна работа, но никога и двете.
Причината нещата да бъдат подредени по споменатия начин е, че представителите са излъчени от членовете на партията и трябва да се отчитат пред тях за своята дейност.
В случай, че един представител заема и определена партийна позиция, той би могъл да попречи на контролната функция от страна на членовете.

Повече за новия проект: Набираме хора.

Мерки срещу политическите злоупотреби - I

Обичайна практика за политиката в България е политическата злоупотреба. Лидери / водачи / председатели на партии, както и членове на ръководни партийни органи се изкушават да изтъргуват политическата си власт срещу лични изгоди. Това е напълно нормално (изкушението от безконтролната власт е трудно устоимо), но силно уврежда твоя интерес, защото подменя волята ти и често ти нанася материални щети.

В проекта си за нова партия, ние подходихме към този проблем чрез разделение на функциите.

Както всичко в проекта, така и разделението на функциите е подчинено на идеята за защитата на интереса на отделния член на партията. Ето причините, довели до решението за разделение на функциите.

1. Ние си даваме сметка, че позицията (поста) в партията е онова, което дава възможностите за злоупотреба с влияние.
2. Ние не разчитаме на добрата воля и добросъвестното отношение, а още по-малко на доверието, че някой няма да злоупотреби, ако има тази възможност. Тези илюзии сме ги изключили изобщо.
3. Ние знаем, че въпросът не е дали, а кога някой ще се престраши да направи злоупотреба.

Ние сложихме таван на онова, което всеки може да прави. Направихме го, за да не разчитаме на добрата му воля и благия му нрав.

Един кратък пример от обичайните практики на политическите партии и се връщаме към основното. Да погледнем управляващата партия Х.

Там цари пълна централизация. Един в центъра - той определя политиката по даден въпрос или предоставя тази задача на някой избран от него. Следват различни по големина и размер кръгове, които обхващат различните видове власт на местно и централно равнище.
Казано накратко, нещата се спускат отгоре.

Ние избягахме от тази система.
В тази партия единственият приемлив вариант е с гласуване от всички членове и определяне на решенията с мнозинство.

Ограничението е валидно за всички нива, като се започне от председателя на партията и се свърши с председателите на квартално ниво. Никой от споменатите не може да съвместява няколко функции.

(Следва продължение)

Какво дава членството в отговорна партия

Тази статия има за цел да разясни смисъла и ползите от членството в политическа партия - каква е твоята лична изгода и как можеш да я консумираш.

Членството в политическа партия може да се разглежда като един вид абонамент за услугите, които тази партия ти предлага. Да членуваш в партия, която само те използва (като взима членския ти внос и подкрепата ти на избори) без да ти дава почти нищо насреща е по-неизгодна ситуация, отколкото да не членуваш изобщо. Повечето партии в България (и не само) правят точно това - експлоатират подкрепата на членовете си, за да осигуряват изгоди за лидерите и спонсорите си. Това, разбира се, е доста несправедливо, но докато има наивници, които да се връзват, ще има и тарикати, които да се възползват.

В същото време, в една отговорна и добре уредена партия срещу членството си би могъл да получиш ценни предимства. Какви са те?

За начало да насочим вниманието си към този текст:

Участието ти дава:
- представителство;
- политическо влияние;
- защита на интереса с ресурса на партията.

По-конкретно, получаваш:
- участие във формирането на политиката на партията, според собствения интерес;
- номиниране на кандидат-представители за всяко ниво на местната и централна власт;
- постоянен контрол над дейността на представителя;
- възможност за политическа кариера на местно или централно ниво.


Идеята е, че когато човек прави нещо, не го прави, за да бъде прецакан, а за да извлече някаква полза и изгода. В нашия случай, ползата се нарича защита на интереса.

Да вземем за пример няколко области, подлежащи на политическо решение.
- размера и вида на данъците;
- устройството на здравната система;
- етажната собственост.

Има още много, но да се съсредоточим върху споменатите.
Да речем, че не си съвсем доволен от начина, по който е уреден въпроса с етажната собственост. Става дума за общите части във входа. Смяташ, че законодателството ти вреди и си казваш "не може ли да бъде еди-как си"...

Да, може да бъде еди-как си.
Предлагаш го, обсъжда се и ако останалите преценят, че имат интерес да стане, както си им го предложил, те го гласуват, а след това отива при представителя.

По същият начин стоят нещата и с всички останали въпроси. Решаваме го с гласуване и го правим, а представителя също го избираш ти или ставаш представител, ако имаш желание и те изберат останалите.

Ако искаш да научиш повече за това как можеш да получиш достъп до участие в политиката, разгледай този сайт: Набираме хора.

неделя, 14 март 2010 г.

Омръзна ли ти политическият цирк?

Знаеш как е: като дойдат избори - гласувай, гласувай, от теб зависи, ти решаваш!, избирай президент, избирай депутати, избирай евродепутати...

Хубаво, ама за кого да гласуваш?

Гледаш кандидатите - всеки си гони някакви негови цели. Един с нагон към властта, друг с корпоративни интереси, трети се изживява като спасител, четвърти търси да се закачи някъде и да смуче. В същото време масирано те облъчват, че ако не гласуваш, ще оставиш другите да решават вместо теб.

Работата е там, че дори и да гласуваш, пак оставяш другите да решават вместо теб.

Гласът ти им трябва само за да се легитимират и бодро да си разиграват коня с презумцията, че "народът така е пожелал". Това е лошата част. Добрата е, че алтернатива има:

Хората в партията сами да предлагат своите кандидати.

Това е основен принцип за партията, която изграждаме сега. Не някой тартор да реши и да ти натресе кандидата, а ти сам да предложиш, подкрепиш или да се кандидатираш за представител.

В тази партия можеш да го направиш. В тази партия можеш.

Запиши се за съучредител и когато дойде момента започни наистина да решаваш.

четвъртък, 11 март 2010 г.

Уводна статия

Много хора смятат, че политиката не е за тях. Че политиката е за мошениците, професионалните политици и спасителите (тези, които избираме, за да ни оправят).

Това е мит, чиято несъстоятелност лесно се оборва с рационални аргументи. Как тогава е толкова траен и разпространен? Много просто: поради лековерността на наивниците и умелата манипулация от страна на заинтересованите.

Политиката всъщност е един социален инструмент - начин за решаване на проблемите на различни групи хора чрез диалог и рационален избор, вместо чрез корупция, сблъсъци и сътресения. Нещо повече - политиката е средство, чрез което да подобряваме живота си в обществото.

Интерес от участие в политиката има всеки, достъп - не съвсем. Как да се възползваш честно от възможностите на политиката, как да защитиш интересите си по добре уреден начин, как да бъдеш гражданин, а не поданик - това ще ти разкрием в този блог.